Breda i generał Maczek

10 maja hitlerowskie Niemcy przypuściły szturm na Holandię. Przeprowadzili go zgodnie z strategią wojny błyskawicznej. Zmasowane ataki z wielu stron szybko skruszyły opór Holendrów, którzy już 14 maja ogłosili kapitulację. To był wstęp do kampanii francuskiej, która również potoczyła się z prędkością światła.

Holandia znalazła się pod okupacją niemiecką. Trwało to aż do jesieni 1944 roku, kiedy z wyzwolonej już Francji przybyły siły alianckie. Pod koniec października odetchnęli mieszkańcy Bredy, która stanowiła jeden z newralgicznych punktów niemieckiego oporu.

Zmysłem taktycznym oraz odwagą wykazał się dowódca 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisław Maczek oraz jego podkomendni.

Początki formacji i szlak zwycięstw

Początki tej zasłużonej jednostki bojowej sięgają 25 II 1942 roku, kiedy to w skład alianckiej 1 Armii Kanadyjskiej weszła właśnie owa polska dywizja. Dowództwo nad nią objął sprawdzony już w wielu działaniach gen. Stanisław Maczek.

Wraz ze swoimi ludźmi odegrał kluczową rolę w bitwie pod Falaise, która stanowiła zwieńczenie walk o Normandię. Polscy żołnierze poszli za ciosem i z północnej Francji przedostali się prędko do okupowanej Holandii. Jednym ze strategicznych miejsc oporu wroga była Breda, która stanowiła węzeł komunikacyjny. Niemcy mocno się okopali w tym mieście i zanosiło się na długotrwałe i okupione krwią (również cywili) oblężenie. Jednak genialny manewr polskiego stratega przesądził o innym przebiegu wydarzeń.

29 października 1 Dywizja Pancerna znalazła się na przedpolu Bredy. Otrzymawszy rozkaz zdobycia miasta, żołnierze przystąpili do akcji. Zostało one odbite już na drugi dzień, 30 października 1944 roku. Nie dokonali szturmu od zachodu, gdzie spodziewali się ich Niemcy, lecz z przeciwnej strony. Udało się wziąć zaskoczonych hitlerowców w kleszcze. Bezradni Niemcy wywiesili białą flagę. Breda została wyzwolona przy niewielkiej liczbie ofiar cywilnych. Warto też dodać, że zabytkowa substancja miasta również nie doznała większego uszczerbku. Było to następstwem precyzji działań generała Maczka i tego, że akcję przeprowadzono bez przygotowania artyleryjskiego.

Upamiętnienie bohaterów 

W tym roku, niedawno, bo pod koniec października, mieszkańcy Bredy i zaproszeni goście świętowali 75 rocznicę spektakularnego wyzwolenia miasta. Wzięli w niej udział m.in. ostatni z żyjących “maczkowców”, którzy cieszą się wielkim szacunkiem wśród obywateli Bredy.

Na uwagę zasługuje zachowanie władz i kibiców lokalnego klubu piłkarskiego NAC Breda. Z okazji rocznicy wyzwolenia przygotowali specjalną oprawę meczową, w tym ogromną flagę z symboliką nawiązującą do 1 Dywizji Pancernej oraz wiele mówiący napis “Dzięki!”.

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl