Ciekawostki o Holandii

Holandia rowerChociaż Holandia nie należy do krajów o dużej powierzchni, to jednak cieszy się sporą popularnością. Co roku państwo to odwiedzane jest przez masę turystów z przeróżnych stron świata. Wiele osób kojarzy Holandię przede wszystkim z tulipanami, wiatrakami i rowerami, jednakże kraj ten ma znacznie więcej do zaoferowania i może zaskoczyć nas niejednokrotnie. Co zatem warto jeszcze wiedzieć o tym niewielkim kraju na zachodzie Europy? Ciekawostki o Holandii, o których mogłeś nie wiedzieć.

1. Holendrzy uważania są za najwyższych ludzi na świecie. Średni wzrost mężczyzny wynosi 184 cm, a w przypadku kobiet jest to 170 cm.

2. W Holandii na próżno jest szukać szczytów do wspinaczki, gdyż najwyższy szczyt ma tutaj zaledwie 332 m n.p.m., a chodzi dokładnie o Vaalserberg.

3. Chociaż flaga Holandii jest czerwono-biało-niebieska, to tak naprawdę oficjalnym kolorem tego kraju jest pomarańczowy. Kolor ten symbolizuje księstwo Oranje i odzyskaną przez Holandię niepodległość. W Dniu Króla Holendrzy paradują nie w czerwonych, ale w pomarańczowych strojach.

4. Holandia jest krajem, w którym liczba rowerów przewyższa tak naprawdę liczbę mieszkańców. Dlaczego? Otóż na jednego Holendra zwykle przypadają dwa rowery. Jeden z nich służy do codziennego użytku, a drugi przeznaczony jest do celów rekreacyjnych. Co ciekawe, rowerami jeżdżą do pracy nawet tak zwane władze państwowe. W związku z tym kraj ten obfituje w ścieżki rowerowe.

5. Holandia słynie z najlepszego sera, wobec czego stała się jego największym importerem na świecie.

6. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w Holandii każda matka ma prawo samodzielnie podjąć decyzję o tym, czy chce urodzić swoje dziecko w szpitalu czy też wydać je na świat we własnym domu pod okiem wykwalifikowanej położnej. Według statystyk co trzecie holenderskie dziecko rodzi się w domowym zaciszu.

7. Intrygujące w Holandii jest z pewnością to, że osoby palące papierosy same je sobie skręcają. Powszechnym zjawiskiem jest zaopatrywanie się w paczki tytoniu i bibułki. Wielu palaczy jest w stanie nawet skręcić papierosa jedną ręką. W kraju tym od gotowych papierosów znacznie popularniejszy jest więc tytoń do skrętów o nazwie Shag.

Holandia z całą pewnością jest bardzo ciekawym krajem, który warto odwiedzić przy najbliższej okazji. Jest to kraj pełen ciekawostek i osobliwości, który cały czas zaskakuje odwiedzających go turystów.

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl