Czemu Niemiec nie ma w Street View?

Przywykliśmy już do wirtualnych podróży po mapach Google. Z biegiem lat są coraz bardziej funkcjonalna. Dlatego tak chętnie z nich korzystamy, tradycyjne mapy powoli odchodzą do lamusa.

ciekawostki niemcy

Minęło już kilka lat, odkąd specjalne autka wyposażone w nowoczesną technologię przemierzały ulice naszych miast. Uzyskane fotografie pozwoliły odtworzyć widoki z poziomu ulicy. Dzięki Street View zapoznajemy się z najpiękniejszymi zakątkami świata. Choć niestety są tu pewne wyjątki.

Białe plamy na mapie

Być może udało nam się natknąć na pojazd Google sunący po okolicy. W dużej ilości auta te przemierzały rozmaite zakątki świata, zbierać jakże potrzebne dane. Wysyłano je następnie do centrali. Kolejnym etapem było łączenie rozproszonych informacji w spójne mapy. Na naszych oczach powstawała niezwykle użyteczne narzędzie. Kiedy wybieramy się w jakieś nieznane miejsce, w mgnieniu oka zobaczymy jak się w nim odnaleźć i trafić do niego na czas.

Niemniej na mapie pojawiają się białe mapy. Co może nas zdumiewać, nie dotyczy to wyłącznie terenów leżących po naszej wschodniej granicy. Prawie całe Niemcy zostały wyłączone z podglądu Street View. Mamy dostęp jedynie do 20 największych miast, ale i tak z dość sporymi wyjątkami. Jeszcze mniej ujrzymy w Austrii, która w całości została wyłączona z tej funkcjonalności.

Momentalnie nasuwa się pytanie, z czego to może wynikać?

Ochrona danych osobowych

Nieco zgłębiając temat, natrafiamy na surowe regulacje obowiązujące w Niemczech w zakresie ochrony danych osobowych. Jak się okazuje, na terenie kraju przeprowadzono nawet minireferendum. Większość obywateli opowiedziała się negatywnie wobec planów Google Inc. Pojawiła się więc dodatkowa opcja – opt-out. Troska o dane osobowe zwycieżyła. Każdy może zgłosić swój dom, aby został z googlowskiej mapy wygumkowany. Dość szybko skorzystało z możliwości prawie ćwierć milona mieszkańców.

Pojawiają się gdzieniegdzie głosy, że dbanie o ochronę danych osobowych było tylko przykrywką. W istocie miałoby chodzić o względy wojskowo-militarne… Nie rozszerzamy tego wątku, tylko o nim wspominamy.

Kontrowersje w związku ze Street View pojawiła się także w innych krajach. Niemniej nie przybrała w nich tak daleko idących i wiążących form.

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl