Gmach parlamentu Rzeszy w Berlinie

Berlin, jako stolica Niemiec, ma wiele do zaoferowania odwiedzającym. Niektórym tak się podoba w tym mieście, że zostają w nim na dłużej. Inni zadowalają się kilkudniowymi wczasami. Co warto zobaczyć w Berlinie?

Takich miejsc jest na pewno sporo, ale kilku z nich wręcz nie można ominąć. Co mamy na myśli? Na przykład gmach parlamentu Rzeszy.

Krótka lecz burzliwa historia Reichstagu

Obiekt ten popularnie nazywany Reichstagiem jest symbolem władzy w Niemczech. Nic też dziwnego, wszakże to w nim obraduje Bundestag, czy niemiecki odpowiednik naszego parlamentu. Rocznie niezliczona ilość turystów zwiedza ten gmach, by się przekonać, w jakich warunkach pracują najważniejsi ludzie w niemieckim państwie.

Historia Reichstagu nie jest bardzo długa. Sięga bowiem schyłku XIX wieku Wtedy Paul Wallot ceniony konstruktor wraz z zespołem zaufanych ludzi wznieśli potężny budynek utrzymany w popularnym wówczas stylu neorenesansowym. Miało to miejsce w latach 1884-1894. Do 1918 roku spotykał się w jego salach parlament II Rzeszy Niemieckiej. Następnie, w okresie 1919-1933 reprezentanci Republiki Weimarskiej.

Do władzy doszli hitlerowcy i w 1933 miało miejsce symboliczne i dramatyczne wydarzenie. Reichstag stanął w ogniu. Nie spłonął doszczętnie, ale uległ poważnemu zniszczeniu. Narodowi socjaliści oskarżyli o podpalenie komunistów. Procesy miały wymiar polityczny. Ostatecznie, z braku wystarczających dowodów, skazano na śmierć jednego z posądzonych (został on po latach zrehabilitowany).

W kolejnych latach dawny gmach parlamentu popadał w ruinę. W czasie II Wojny Światowej był wykorzystywany do rozmaitych celów, choć wydawało się, że czasy jego świetności przeminęły. Sytuacji nie poprawił zbliżający się front 1945 roku.

Przez lata nie wiedziano, co zrobić z przypominającym zgliszcza obiektem. Wreszcie go odnowiono, zmieniając nieco jego oblicze. W pewnym momencie imponujących rozmiarów bryła została… opakowana płótnem. A „sprawcami” tego niecodziennego widoku była para uznanych artystów, specjalizująca się w tego typu przedsięwzięciach.

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl