Góry Harz

Rysie w Górach HarzNiemcy są niewątpliwie atrakcyjnym krajem dla miłośników przyrody i wielbicieli górskich wspinaczek. Dotyczy to zarówno wytrawnych zdobywców jak i spacerowiczów i turystów. Najbardziej imponującym pasmem są na pewno Alpy. Niemniej w kraju tym znajdziemy też nieco mniejsze, ale równie interesujące góry Harz.

Legendarny Brocken

Góry Harz są nazywane sercem Niemiec. Zresztą nic dziwnego – znajdują się przecież w samym sercem naszego zachodniego sąsiada. Od niepamiętnych czasów był to niezwykle ważny przemysłowo obszar. Góry te były istotnym dla gospodarki okolicznych regionów ośrodkiem wydobywczym. Aktualnie miejsce to słynie raczej ze względu na swoje walory turystyczne. Najwyższym szczytem Harzu jest słynny z wielu legend i mitów Brocken. Może nie olśniewa swymi rozmiarami, bo mierzy raptem 1141 metrów, ale i tak budzi zainteresowanie wśród turystów z całego świata.  

Wielki poeta na szczycie

Pierwszy raz został zdobyty przed wieloma wiekami. Jednak wyczyn taki po raz pierwszy został zgłoszony w 1572 roku. Na Brocken wspiął się lekarz. Warto tu przywołać pewną ciekawostkę. Nieraz mianem pierwszego zdobywcy Brockenu określa się najwybitniejszego niemieckiego poetę, czyli Johanna Goethego. Miał to zrobić w 1777 roku. Pewnie jest to jeden z wielu mitów, które narosły wokół tej góry.

Sabaty czarownic na Brockenie

Tutaj od pradawnych czasów w Noc Walpurgii odbywają się sabaty czarownic. Przeskakiwano p w tym czasie przez ogień, żeby udowodnić swą odwagę i krzepę. Poza tym była to jedyna noc w roku, kiedy można było ujrzeć upiory. Zresztą nie tylko je, bo także skrzaty, gnomy, urocze rusałki oraz wiele innych rzadkich stworzeń. Docierając busem do Niemiec, może warto wybrać się w okolice Brockenu, aby docenić urok tego miejsca.

Widmo Brockenu

Dlaczego Brocken od setek lat uważany jest za magiczny? Wynika to z tego, że to na tym szczycie zaobserwowano niezwykłe zjawisko – które nazwano właśnie widmem Brockenu. Zdobywca szczytu rzuca ogromny cień, który otacza aureola. Jest to z pewnością dość nietypowy widok, ale wyjaśniony już naukowo. Niemniej wciąż budzi naszą ciekawość.

Park Narodowy Harzu

Miłośnicy dzikiej przyrody z przyjemnością wybiorą się do Parku Narodowego Harzu. Do przemierzenia jest wiele kilometrów urozmaiconej drogi. Co ciekawe, przy odrobinie szczęścia natrafimy w nim na rzadkie zwierzę, czyli żbika. Nieco przypomina naszego dachowca, ale jest większy i żyje na wolności. W tym parku narodowym przywrócono populację innych dzikich kotów – rysiów.

Jak się więc okazuje, nie tylko Alpy Bawarskie mogą nas zachwycić, ale także nieco mniejsze Góry Harz.

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl