Holandia – najniższe punkt w UE

Depresje w HolandiiMiłośnicy wysokogórskich wyzwań nie mają specjalnie czego szukać w Holandii. Trudno w tym kraju o lęk wysokości. Ale Niderlandy mają inne swoje atrakcje i ciekawostki  z których słyną. Tym razem skupimy się na najniższym miejscem w całej Unii Europejskiej.

Niderlandy – kraj słynący z depresji

Depresja, jak tylko o niej czytamy czy słyszymy, kojarzy nam się z obniżonym samopoczuciem. Tymczasem my akurat mamy na myśli pojęcie geograficzne. Chodzi tu o obszar położony poniżej poziomu morza. To właśnie z takich terenów znana jest Holandia. Jadąc busem do Holandii, gdy dotrzemy już do tego kraju, widzimy wciąż za oknem malowniczy, choć płaski krajobraz. 60% Niderlandów – pomijając oczywiście terytoria zamorskie – leży na Nizinie Holenderskiej. A 25% jej obszaru stanowią właśnie depresje.

Zuidplaspolder – kampania pomiarowa

W XIX wieku osuszono jezioro Zuidplas. Było to konieczne, by wydobywać pokłady torfu. I tak oto powstał najniżej położony punkt w Europie Zachodniej oraz Unii Europejskiej. W 1995 roku przeprowadzona ogólnokrajową kampanię pomiarową. Okazało się, że największa depresja znajduje się właśnie w Zuidplaspolder – mierzyła ona 6,74 metrów poniżej poziomu morza ( w tym przypadku Morza Północnego).

2005 – poprawa rekordu

Nie powiedziano jednak jeszcze ostatniego słowa. Dziesięć lat później, w 2005 roku, przeprowadzono korekty. Wskutek czego rekord się nawet poprawił. Odtąd największa depresja Holandii i UE sięga aż 6,75 m.p.p.m.

Kto wie, czy teren się nie obniży, i za kilka lat nie przekonamy się, że depresja jest nawet większa.

Dane do porównania

Najniżej położonym miejscem na naszej planecie – według oficjalnych pomiarów – jest depresja Morza Martwego. Jej długość waha się między 396 a 418 metrami. Natomiast w Polsce najniższym miejscem są Żuławy Wiślane, położone do 1,8 m.p.p.m. W stosunku do Zuidplaspolder jest to dość wysoki punkt, bo holenderska depresja sięga trzykrotnie niżej.

Pomnik depresji

Największa atrakcją depresji Zuidplaspolder jest jej pomnik. Wygląda nieco jak duży termometr. W każdym razie wskazuje dokładnie, jak głęboko sięga najniżej położone miejsce w Holandii.

Będąc w Holandii Południowej, zainteresowani mogą wybrać się, by ujrzeć to ciekawe miejsce.

 

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl