Informacje o Holandii

flaga HolandiiHolandia – kraj leżący w Europie, ze stolicą w Amsterdamie. Słynie z depresyjnych terenów, uprawy tulipanów i wiatraków. Wydaje się, że wiemy sporo o tym kraju, okazuje się jednak, iż może on mocno zaskoczyć.

Holandia czy Niderlandy?

Pierwszą  niespodzianką jest sama jego nazwa. Potocznie używamy określenia Holandia, co okazuje się bardzo nieprecyzyjne, ponieważ oficjalna nazwa państwa brzmi Królestwo Niderlandów. Holandia Północna i Południowa to zaś tylko dwie spośród dwunastu prowincji tego państwa. W języku polskim nazwa Niderlandy używana jest obecnie głównie w kontekście historycznym jako określenie terytorium u ujścia Mozy, Renu i Skaldy.

Ponadto, Królestwo Niderlandów to nie tylko teren leżący w Europie – do państwa tego należą także kraje i gminy położone na Karaibach.

Trzy kolory

Jednym z symboli Królestwa Niderlandów jest trójkolorowa flaga. Jest to jedna z najstarszych flag będących symbolami krajów i narodów, a nie tylko władcy. Jej obecny wygląd został przyjęty oficjalnie królewskim dekretem w 1937 roku.

Kolory wywodzą się z mundurów wojskowych, jakie w XVI wieku nosili żołnierze walczący o niepodległość kraju pod dowództwem Wilhelma I Orańskiego, hrabiego Nassau (hol. Willem van Oranje). Pierwotnie był to kolor pomarańczowy, biały i niebieski, z czasem jednak pomarańczowy, który okazał się nietrwały, został zastąpiony przez czerwony.

Obowiązująca flaga Holandii to prostokąt, składający się z trzech równiej szerokości i równoległych kolorowych pasów, ułożonych w kolejności (od góry): czerwony, biały i niebieski.

Jak wiadomo, kolor pomarańczowy nie stracił na znaczeniu, nadal wykorzystywany jest symbolicznie do reprezentowania Holandii.

„Wilhelm z Nassau”

Reminiscencją postaci Wilhelma I, który prowadził naród do wolności w XVI wieku jest nie tylko flaga Holandii, ale także hymn państwowy. Kompozycja zatytułowana imieniem przywódcy powstała ku jego czci w XVI wieku, a stała się hymnem w roku 1932. Podobnie jak flaga, holenderski hymn jest jednym z najstarszych na świecie, a wywodzi się z piosenki żołnierskiej sięgającej korzeniami czasów średniowiecza.

Królestwo Niderlandów, to kraj nowoczesny, ale silnie osadzony i przywiązany do tradycji, podkreślający wielkie przywiązanie do wolności narodowej. Wyraża to nawet dewiza państwa brzmiąca „Będę bronić”.

Podstawowe fakty na temat tego malowniczego kraju na pewno przydadzą się temu, kto zdecyduje się na usługę przewozu do Holandii.

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl