Jak zaplanować przerwy w trakcie długiej podróży busem?

jak zaplanować przerwy podczas podróży busemDługa podróż jest już nużąca sama w sobie. Wybierając się w trasę – zwłaszcza samochodem czy busem – musimy pamiętać o tym, aby oprócz dobrej rozrywki na wiele godzin jazdy, zapewnić sobie również odpowiednie przerwy. Kiedy robić przerwy podczas jazdy? I ile powinna trwać taka przerwa? Sprawdźmy.

 

 

Podróż i pozostawanie w jednej pozycji

W dzisiejszych czasach podróżowanie busem jest coraz wygodniejsze i komfortowe. Większość z nich ma klimatyzację dwustrefową, wbudowane ekrany LCD w nagłówkach oraz regulowane i wygodne fotele. Jednak ze względu na charakter tego pojazdu, a raczej jego przestrzeń użytkową, wielogodzinna podróż powoduje pewne ograniczenia, które w łatwy sposób można przezwyciężyć. Faktem jest, iż często pozostajemy w tej samej pozycji przez wiele długich godzin, co oczywiście nie jest naturalne dla naszego organizmu. Dlatego jeśli wybieramy się w długą podróż powinniśmy zaplanować również przerwy od jazdy, które pozwolą nam na „rozprostowanie kości”, odpoczynek i zaczerpnięcie świeżego powietrza. Dzięki przerwie będziemy mogli również spokojnie zjeść posiłek, napić się, a także skorzystać z toalety.

Przerwy w podróży – co mówią lekarze?

Przerwy w podróży są obowiązkiem nie tylko dla kierowców, ale również dla pasażerów. Gdy siedzimy w jednej pozycji przez dłuższy czas krążenie obwodowe w naszym organizmie jest ograniczone. Aby temu zapobiec dobrze jest wyjść z pojazdu raz na kilkadziesiąt minut. Wskazana jest również wtedy odrobina porcja gimnastyki, która sprawi, że nasz układ krążenia będzie pobudzony. Dzięki takiemu odpoczynkowi nasz mózg zostanie pobudzony, co zniweluje ospałość wynikającą z podróży, a my będziemy w stanie konstruktywnie wykorzystać czas spędzony w busie. Nawet krótki przystanek na długiej trasie sprawi, że nasz organizm szybciej będzie się regenerował. Niepisana zasada mówi o tym, że na każde 2 godziny spędzone w drodze, należy zatrzymać się na 20 minut postoju.

Przystanki podczas długiej podróży warto zaplanować już wcześniej. Jeśli jesteśmy pasażerami, przygotujmy sobie suchy prowiant, który możemy spożyć podczas postoju. Ten kupowany w przydrożnych sklepach nie tylko będzie droższy, ale również zdecydowanie uboższy w składniki odżywcze niezbędne do regeneracji. 

 

Życzymy udanej podróży!

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl