Jan Sebastian Bach – ciekawostki

Jana Sebastiana Bacha chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Słyszeli o nim nie tylko najzagorzalsi melomani. To jeden z najwybitniejszych kompozytorów wszech czasów. Nazywamy go także “kantorem lipskim”, gdyż ten ważny urząd pełnił w owym mieście.

jan sebastian bach – ciekawostki

By zachęcić do bliższego poznania tego niezwykłego człowieka urodzonego w Eisenach i jego nieśmiertelnych kompozycji – prezentujemy kilka ciekawostek o nim.

Bach – utwory

Co ciekawe, niemal do mowy potocznej wdarło się określenie, by “zacząć od Bacha”. To tytuł i fragment słów piosenki Zbigniewa Wodeckiego. Rzeczywiście warto od kompozycji Bacha zacząć dzień. Tych przez życie stworzył bardzo wiele, był niezwykle płodnym kompozytorem. Dobrze chyba zacząć od utworu, który już znamy. Tak, być może nie każdy sobie zdaje sprawę, ale już słyszał muzykę lipskiego kantora. To Toccata i fuga d-moll napisana na organy. To dość mroczne i podniosłe dzieło, znane choćby z filmów grozy. W różnego rodzaju obrazach filmowych pojawiła się druga najbardziej znana, poruszająca i dostojna kompozycja, mowa o Arii na strunie G.

Natomiast znajdzie się też coś dla miłośników gitary. Bach wiele komponował na lutnię, a instrument ten w pewnej mierze przypomina gitarę, zatem utwory na lutnię zostały z dobrym efektem przeniesione na gitarę. W dalszej kolejności posłuchajmy fragmentu z nieukończonego opus Kunst der Fuge.

Dzieciństwo

W 1965 młodziutki Janek został sierotą, gdyż wówczas umarli oboje rodzice. Na szczęście znalazł oparcie w rodzinie. Zaopiekował się nim starszy brat, Johann Christoph, skądinąd organista. Przyszły kantor zamieszkał w gospodarstwie w Ohrdruf. Zapewne Johann Christoph był jednym z pierwszych nauczycieli Jana Sebastiana w dziedzinie muzyki.

Bach – żony

Urodzony w Eisenach muzyk i kompozytor miał w życiu dwie żony, oczywiście nie w tym samym czasie. Najpierw Jan poślubił Barbarę. Jednak zmarła ona szybko i niespodziewanie w 1720 roku. Niedługo potem Bach poznał Marię Barbarę, utalentowaną sopranistkę, których połączyła być może miłość do muzyki. Została ona drugą żoną Jana Sebastiana i była dla niego oparciem aż do kresu życia.

Bach – dzieci

Jan Sebastian był nie tyle płodnym kompozytorem, ale nie mniej płodnym mężczyzną. Miał bowiem dwadzieścioro dzieci. Siedmioro z pierwszego małżeństwa, a trzynaścioro z drugiego. Wielu synów poszło w ślady kompozytorskie ojca, stając się bardzo dobrymi bądź wręcz wybitnymi muzykami i kompozytorami. Wymieńmy tu chociażby bardziej znanego Carla Philippa Emanuela, który m.in. grał i komponował na klawesyn.

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl