Katedra w Ulm

Ulm to jedno z ciekawszych niemieckich miast. Turyści odkryją tu wiele ciekawych miejsc, jak choćby Dzielnica Rybacka. Nad miastem góruje wspaniała budowla, o której mówi się na całym świecie.

katedra w Ulm

To kościół Najświętszej Marii Panny, który może się poszczycić, że w pewnej kategorii żadna inna świątynia nie może się z nim równać…

Pół milenium prac

Do dziś sylwetki kościołów, a zwłaszcza ich wieże, wyróżniają się na tle miejskiej i wiejskiej zabudowy. Ich wertykalny charakter symbolizuje kontakt ziemi z niebem. Zresztą od niepamiętnych czasów wyżej usytuowanym miejscom nadawało się boski i sakralny charakter. Jeszcze do niedawna do kościoły dzierżyły palmę pierwszeństwa w dziedzinie najwyższych budowli. Obecnie muszą się mierzyć z drapaczami chmur czy innymi nowoczesnymi realizacjami architektonicznymi. Lecz i tak wciąż imponują swoimi rozmiarami. Najwyższym kościołem jest ten znajdujący się w Ulm. Nazywany była wprawdzie katedrą, jednak jest to nazwa zwyczajowa, gdyż obiekt ten nigdy nie stanowił siedziby zwierzchnika diecezji. U schyłku 1890 roku na fali zainteresowania neogotykiem świątynia w Ulm otrzymała majestatyczny szpic stanowiący zwieńczenie wieży. Dzięki temu osiąga wysokość 161,53 metrów, będąc najwyższym kościołem na świecie. Do 1901 roku była to druga najwyższa budowla świata.

Co ciekawe, na ukończenie prac wierni z Ulm czekali… bagatela… ponad pół tysiąca lat. Prace bowiem rozpoczęły się już w 1377 roku, stąd ma cechy stylowe gotyku, i z przerwami trwały do 1890 roku. Cóż, warto było czekać, gdyż piętrzy się przed naszymi oczami wspaniała, majestatyczna budowla.

Ocalona z nalotów

Niewiele brakowało, a stulecia starań poszłyby na marne. Miasto, w którym się znajduje, nie uniknęło bowiem nalotów, w tym najcięższych przypadających na 1944 rok. Wiele budynków, w tym także zabytkowych, obróciło się w ruinę. Taki los spotkał między innymi kościół Świętej Trójcy – który, nawiasem mówiąc, odbudowano w latach 80 minionego wieku. Być może alianci przeprowadzający kontrofensywę zdawali sobie sprawę z unikalnego charakteru kościoła Najświętszej Marii Panny, dlatego go oszczędzili. Poza tym obiekt ten zapewne stanowił idealny punkt orientacyjny do ataków powietrznych.

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl