Miasta serowe w Holandii

Holandia – czy jak wolą niektórzy, Niderlandy – to kraj słynący z wielu rzeczy. Najpierw na myśl nasuwają się wiatraki, chodaki, a może kwitnące tulipany.

miasta serowe w Holandii

Holandia to oczywiście ojczyzna wielu wspaniałych malarzy, (wymienienie kilku byłoby niesprawiedliwe dla całej reszty), lecz również… serów. Tradycje te sięgają średniowiecznych czasów i wciąż są żywe.

Alkmaar

Serowych miast czy nawet wiosek jest z pewnością bardzo dużo, skupimy się jednak na trzech, które od lat (setek lat!) stoją serami. Wycieczkę rozpoczynamy od niewielkiego, lecz znanego choćby fanom futbolu miasteczka – Alkmaar (reprezentuje go dość znany w Europie klub AZ Alkmaar). Na rynku serowym (Kaasmarkt) wokół budynku wagi serowej (miasto doczekało się jej w XIV wieku) odbywa się wielka feta. Tragarze serów, przystrojeni w tradycyjne stroje, na specjalnych nosidłach przenoszą okazałe kręgi serów. Najmniejsze liczą kilkanaście kilogramów, większe mogą ważyć nawet 10 razy więcej. Sery są oceniane oraz licytowane. Podczas licytacji zainteresowani zgłaszają propozycje cen, klaszcząc przy tym w dłonie. Impreza ma wiele uroku. Podczas niej można nabyć nie tylko sery, ale również inne wyroby – na przykład rękodzielne.

Edam

Na północ od Amsterdamu przy malowniczym jeziorze Markermeer leży niepozorna miejscowość. Lecz tylko na taką wygląda, jej nazwa kojarzy się jednoznacznie z pewnym złocistym wyrobem. Mowa oczywiście o serze Edam bądź Edammer. Tutaj, podobnie jak w w poprzednim miasteczku, odbywają się celebracje skupione wokół sera. W budynku wagi serowej mieści się obecnie muzeum poświęcone serowi Edam i sztuce wytwarzania tych przysmaków.

Gouda

Ostatnią ze wspomnianych w tym artykule serowych miejscowości jest Gouda. Jej nazwa jest również określeniem dla złocistego sera. W końcu goud po holendersku to nic innego jak złoto. Od kwietnia do sierpnia w każdy czwartek odbywają się targi serowe. Są to wydarzenia z prawdziwego zdarzenia. Nie chodzi wyłącznie o zabawy urządzane dla turystów, lecz na miejscu zjawiają się serowi producenci i handlowcy, którzy dokonują transakcji.

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl