Muzeum van Gogha

W Holandii odnajdziemy niejedno muzeum. Już w samym Amsterdamie jest ich od groma. Do jednych z popularniejszych zalicza się Muzeum Van Gogha, do którego corocznie przybywają nie tylko miłośnicy twórczości tego artysty urodzonego w niepozornej wsi Groot-Zundert.

Kim był van Gogh, co znajdziemy we wspomnianym przybytku? Spróbujmy o tym krótko opowiedzieć.

Zasoby amsterdamskiego muzeum

Najpierw wyjaśnijmy, że w żadnym innym miejscu nie ma tylu obrazów, rysunków czy innych pamiątek po tym niderlandzkim mistrzu. W muzeum mieści się 200 obrazów, 500 rysunków, wśród zabytków rękopiśmniennych aż 700 listów. A poza tym również przedmioty codziennego użytku. Nic dziwnego, wszakże i im udostępniał miejsce na swoim płótnie!

Każdego roku przybywa tu około 1,5 miliona zwiedzających. Dlatego łatwo zrozumieć, dlaczego w 2015 roku powstała szklana sala wejściowa na tyłach budynku. Gdzieś przecież trzeba tych pasjonatów pomieścić!

Wróćmy na chwilę do samej sztuki. Mamy tu więc dzieła pochodzące z cyklu Słoneczniki (jeszcze niedawno mówiło się żartobliwie, że w każdym domu są Słoneczniki van Gogha), Pokój van Gogha w Arles (chyba nie trzeba wyjaśniać, co przedstawia) czy Pole pszenicy z krukami. Zatrzymajmy się nieco przy Polu. Płótno przedstawia łany zboża, nad którymi unoszą się złowrogo czarne ptaki. „Złowrogo”, bowiem obraz uchodzi za ostatni, jaki namalował wielki mistrz Vincent.

Dola artysty

Nie wszyscy wybitni artyści zyskują uznanie za życia. Przykładem odmiennego losu jest żywot Vincenta. Ledwo wiązał koniec z końcem, często wspomagali go bliscy i przyjaciele. Bywały miesiące, że nie znajdował nabywców swych prac. Jak na ironię – wiele lat po śmierci sprzedawane są na aukcjach za grube miliony…

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl