Najmniejsze miasto w Niemczech

Wielkie miasta oferują nam niezliczoną liczbę atrakcji. Kiedy przyjeżdżamy do któregoś z nich, nie wiemy od czego zacząć – co zobaczyć, co zrobić, gdzie pójść?

Pytań jest wiele. Można dostać zawrotu głowy. Podobne problemy nie towarzyszą nam, kiedy trafiamy do małego miasta. Na przykład do najmniejszego w Niemczech, czyli Arnis. Co nie znaczy że zabraknie emocji – wręcz przeciwnie!

Od osady żeglarskiej do najmniejszego miasta

Na początku zauważmy, że nie jest wcale takie małe, jak mogłoby się wydawać. Chorwackie Hum, uznawane za najmniejsze miasto świata, liczy zaledwie 28 mieszkańców, podczas gdy Arnis ma ich około 10 razy więcej. Mamy więc do czynienia prawie z metropolią!

Ale żarty na bok, miasto to jest najmniejsze w Niemczech zarówno pod względem zaludnienia jak i zajmowanego obszaru. Niemniej odznacza się ciekawą i dość długą historią, o której niewątpliwie warto wspomnieć choć w kilku zdaniach.

Jego historia na dobrą sprawę zaczyna się w 1666 roku. Wtedy rodziny żeglarskie z nieodległej wioski Koppeln wchodzą w konflikt ze szlachcicem Detlefem von Rumohr. Ten nieznoszący sprzeciwu człowiek czyni zakusy na ich wolność, chce aby mu służyli zgodnie z regułami poddaństwa. Wcale im to nie w smak. Dlatego też przenoszą się na ówczesną wyspę Arnis. Znajdują w niej idealne warunki do rozwoju. Przez lata Arnis słynie z żaglowców, w 1864 roku jest ich aż 90. Następnie, do końca 20 wieku, źródło dochodu stanowią dla mieszkańców 4 stocznie.

Również i dziś mają duże znaczenie, ale bazą dla gospodarki obecnie jest turystyka.

Nic też dziwnego, któż by nie chciał zawitać do najmniejszego miasta w Niemczech, zwłaszcza że skrywa niejeden zabytek.

Przed niespełna dwoma laty, 8 lipca 2017 roku obchodzono hucznie 350-lecie powstania miasta. Nie mogło się obyć bez uroczystej mszy oraz występu grupy teatralnej, która wystawiła sztukę o okolicznościach założenia Arnis. Co ciekawe, to samo wystawiali artyści 150 lat temu.

Co warto zobaczyć w najmniejszym mieście w Niemczech?

Już w 1673 roku zbudowano kościół kaperski, czyli Schifferkirche. W jego zbiorach natrafimy na drogocenną ambonę oraz obraz przedstawiający Ukrzyżowanie. Warto też odwiedzić najstarszy dom znajdujący się przy Lange Strasse 13 (czyli ul. Długiej).

To tylko niektóre z atrakcji, które umilą nam czas podczas zwiedzania tego interesującego miasta!

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl