Najmniejszy land w Niemczech

Pisaliśmy już w tym miesiącu o największym landzie w Niemczech, którym jest Bawaria, tym razem poświęcimy nieco miejsca najmniejszemu krajowi związkowemu, czyli Saarze.

najmniejszy land w Niemczech

Mimo swych małych rozmiarów są to ziemie o bogatej historii, także ze względu na sąsiedztwo Francji.

Najmniejszy land w Niemczech – Saara

Saara, znana również jako Saarland, lężąca na południu Niemiec, liczy zaledwie 990 718 mieszkańców, to niewiele, szczególnie w porównaniu z Bawarią, która mieści ponad 12 milionów ludzi. Stolicą landu jest Saarbrücken.

Przed naszą erę ziemie te zamieszkiwali Celtowie. Zostali jednak wyparci w pierwszym wieku po narodzinach Chrystusa – przez wojowniczych Rzymian. Następnie przez stulecia różne były koleje dzisiejszej Saary.

Kluczowe w regionie jest Zagłębie Saary (ze stolicą landu), w którym to gnieździ się najwięcej ludzi. Produkuje się w nim stal oraz żelazo – dawniej był on znaczącym ośrodkiem wydobywczym.

Z Saarą wiążą się ciekawe wydarzenia historyczne. Niedługo po wybuchy II Wojny Światowej, Francuzi, w odpowiedzi na agresję III Rzeszy wymierzoną w Polskę. przeprowadzili tzw. ofensywę na Saarland. Działania francuskich wojsk nie miały większego znaczenia, a miały charakter raczej symboliczny. Nie stali wszak z założonymi rękoma, kiedy atakowano ich sojusznika.

Natomiast już po II Wojnie Światowej, w 1947 roku, powstał Protektorat Saary pod przewodnictwem Francuzów. Byt niby państwowy przetrwał do 1956 roku (kiedy to w referendum mieszkańcy opowiedzieli się za przyłączeniem do Niemiec Zachodnich) i nawet miał swoją reprezentację piłkarską, a jej najlepszym strzelcem był Herbert Binkert, który uzbierał 6 bramek.

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl