Najstarsze miasto w Holandii

Nijmegen zalicza się do większych miast w Holandii. Lecz mimo to nie jest tak dobrze znane jak choćby Amsterdam, Rotterdam, Haga czy nawet Breda.

najstarsze miasto w Holandii

Fani piłki nożnej pewnie kojarzą miejscowość z klubem piłkarskim NEC Nijmegen, w którym swego czasu występował były bramkostrzelny napastnik reprezentacji Polski Andrzej Niedzielan.

Tymczasem, jeszcze przynajmniej z kilku powodów mówi się i pisze o tym mieście.

Miasto z ponad 2000-letnią historią

Dla koneserów historii, zwłaszcza starożytnej, Nijmegen stanowi nie lada gratkę. W 2005 miasto obchodziło z pompą rocznicę swojego powstania, i to nie byle jaką, gdyż aż dwutysięczną. I pomyśleć, 20 wieków minęło jak jeden dzień. Tymczasem Nijmegen ma się całkiem dobrze, jak na takiego staruszka.

A zaczęło się od starożytnych Rzymian, którzy w pierwszym wieku naszej ery na terenie dzisiejszego miasta mieli swój posterunek (osada nazywała się wtedy bardzo ładnie, bo Ulpia Noviomagus Batavorum). To był jeden z wielu tego rodzaju punktów rozsianych po odległych krainach Europy, Cesarstwo Rzymskie było wówczas ogromnym bytem państwowym.

Nie wszystko przeminęło. Wciąż w Nijmegen można natrafić na rozmaite skarby skrywane przez ziemię, tylko trzeba trochę pokopać. A nawet nie zawsze, bo często wspaniałych odkryć dokonuje się przypadkiem, na przykład w trakcie rozbudowy istniejących obiektów.

Raj dla chodziarzy

Wydaje się jednak, że miasto jakoś wyraźnie nie promuje się przez swoją długowieczną historię. Może władze miejskie wychodzą z założenia, że przeszło 2000 lat istnienia to znów nic takiego, bo są, choćby w samej tylko Europie znacznie starsze ośrodki miejskie. No cóż, taką wybrali strategię i stawiają na inne aspekty.

Jednym z nich niewątpliwie jest Vierdaagse, czyli wielkie święto spacerowiczów. Wielu z nas lubi sobie trochę pochodzić, zwłaszcza w nowym miejscu, które przy okazji można lepiej poznać. W Nijmegen raz do roku spacer urasta do rangi wielkiego wydarzenia. Impreza odbywa się w ciepłe dni lipca. To wtedy przez cztery dni około 40 000 chodziarzy spędza aktywnie czas. Oczywiście samo chodzenie nie stanowi jedynej atrakcji. Równolegle odbywa się wiele imprez towarzyszących, rozmaite festyny, koncerty, spotkania z ciekawymi ludźmi. Wówczas przez miasto przewija się ponad milion gości z rozmaitych stron świata.

Poza tym odbywają się również degustacje przeróżnych alkoholi – co dla niektórych jest wystarczającym powodem, aby w tych dniach zawitać do najstarszego holenderskiego miasta.

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl