Największe jezioro w Niemczech

Całkiem niedawno pisaliśmy o rzekach w Niemczech. W końcu nadeszła pora, aby opowiedzieć nieco o jeziorach w kraju naszych zachodnich sąsiadów.

największe jezioro w Niemczech

Które jest największe? I czemu na to miano zasługują aż dwa akweny? Wyjaśnijmy to bez owijania w bawełnę!

Jezioro Bodeńskie

Prawdę mówiąc chcieliśmy napisać o najmniejszym niemieckim jeziorku. Niestety plan spełzł na niczym. Być może jest ono na tyle niewielkie, że nie warto o nim wspominać. Mimo starań nie udało się nam znaleźć jakiejkolwiek informacji. Być może o wiele łatwiej oszacować, które jezioro jest największe.

No właśnie, w tym przypadku chodzi o Jezioro Bodeńskie, o którym niemal każdy z nas choćby raz usłyszał czy przeczytał w książce czy prasie codziennej. Niektórzy być może spotkali się z Jeziorem Konstanckim, to w każdym razie ten sam akwen, po prostu w niektórych krajach jest inaczej nazywany. Z czego to wynika? Otóż leży nad nim zarówno wiekowa wieś Bodman (stąd Bodensee) jak i miasto powiatowe Konstancja. Czyli wszystko zależy od punktu orientacyjnego, jaki się obierze.

Co ciekawe, to malownicze – leżące przecież u podnóża Alp – jezioro kojarzone jest w Polsce z debiutancką powieścią St. Dygata… Jezioro Bodeńskie. Jeżeli ktoś nie czytał tej lektury, to być może załapał się na seans jej ekranizacji o takim samym tytule, którą Janusz Zaorski wyreżyserował kilkadziesiąt lat po wydaniu pierwowzoru.

Wyjaśnijmy jeszcze, że Niemcy to nie jedyne państwo, które ma prawo rościć sobie pretensje do Jeziora Bodeńskiego. Leży ono wszakże na pograniczu trzech krajów: Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii.

Jezioro Müritz

Zatem mamy i jezioro Müritz, czyli drugie, które można nazwać największym niemieckim jeziorem. Pod warunkiem, jeśli bezzwłocznie dodamy, że chodzi nam o jezioro, które leży wyłącznie w Niemczech. Pod względem rozmiarów i sławy nieco mu brakuje do słynnego Bodensee, nie znamy również żadnego dzieła filmowego czy literackiego, które kryłoby się pod jego nazwą… Niemniej również ma swoje uroki. Powstało w wyniku zlodowacenia, które poprzedziło północnopolskie zlodowacenie, któremu zawdzięczamy malownicze pojezierza. Müritz składa się z dużych zatok, dzięki czemu zawdzięcza swe charakterystyczne ukształtowanie.

Na koniec dodajmy, że swoją nazwę (czego może na pierwszy rzut oka nie widać) zawdzięcza dawnemu słowiańskiemu określeniu na “małe morze”.

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl