Największy land w Niemczech

Swego czasu poświęciliśmy artykuł landom niemieckim. Wspomnieliśmy wówczas zarówno o najmniejszym, jak i największym landzie naszego zachodniego sąsiada. Dziś skupimy się na kraju związkowym, którego obszar ma największą powierzchnię. Mowa będzie, rzecz jasna, o Bawarii.

największy land w Niemczech

O jej rozmiarach może świadczyć choćby to, że graniczy z trzema państwami: Austrią, Czechami oraz Szwajcarią.

Bawaria – największy land w Niemczech

Landy w Niemczech cieszą się stosunkowo dużą autonomią, mając własną konstytucję. W niektórych z nich pojawiają się ruchy, które chciałyby uzyskać większą niezależność od Berlina. Dotyczy to zwłaszcza krajów związkowych, które niegdyś były bytami niezależnymi, a także ziem o prężnej gospodarce. Do takich też zalicza się Bawaria – największy land w Niemczech. Znajduje się w nim też najwięcej ludności, bo ponad 12 milionów.

Już w VI wieku Bawarowie stworzyli niezależne księstwo, które później weszło w skład większych tworów politycznych. W 1806 roku Bawaria była księstwem. Natomiast w 1871 roku została włączona do Cesarstwa Niemieckiego, przy czym zachowała dużą autonomię. Utrzymała ją do 1918 roku.

Bawaria to nie tylko największy, najludniejszy, ale także najbogatszy land. Stąd też łatwiej zrozumieć ciążenie ku niepodległości części mieszkańców tego regionu (około 1/3 Bawarczyków).

W tym landzie jest bardzo wysoko rozwinięty przemysł, mi.in: elektroniczny, maszynowy czy lotniczy. Z drugiej strony to także region o mocnym rolnictwie, jest producentem największej ilości mleka i serów w Niemczech.

Warto wspomnieć i o tym, że z Bawarii wywodzą się wybitni artyści właściwie z każdej dziedziny sztuki. Wymieńmy kilku z nich: Hans Holbein starszy, Albrecht Dürer, Orlando di Lasso, Richard Strauss czy choćby Tomasz Mann.

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl