Porozumienie UE z Berlinem. Kierowcy będą płacić za autostrady w Niemczech

Autostrada w NiemczechKomisja Europejska porozumiała się z Niemcami w sprawie wprowadzenia dodatkowych opłat za użytkowanie niemieckich autostrad przez kierowców samochodów osobowych. Nowe prawo w teorii ma nie dyskryminować obcokrajowców i tym samym nie dotyczyć kierowców pochodzących z Niemiec. Procedura sądowa została chwilowo wstrzymana przez Brukselę.

 

Efekt długich rozmów

Po rozmowach trwających ponad dwa lata, we wrześniu Komisja Europejska wystosowała pozew przeciw Niemcom za naruszenie prawa unijnego przy wprowadzaniu myta od samochodów osobowych. Powodem była rzekoma dyskryminacja występująca w przepisach, przewidująca rekompensatę w formie zwrotu podatku za myto, co oznaczało, że skorzystaliby na tym tylko niemieccy kierowcy. Niedawno unijna komisarz do spraw transportu oraz niemiecki minister transportu i infrastruktury cyfrowej ogłosili porozumienie w tej sprawie. Głównym powodem wprowadzenia dodatkowych opłat za autostrady jest poszukiwanie funduszy na finansowanie infrastruktury kraju.

Sporne winiety

Pomimo przekonań Komisji Europejskiej, jako by kierowcy z innych państw europejskich (zarówno osoby prywatne, jak i przedstawiciele m.in. firm przewozowych) nie mieli być przez nowe prawo dyskryminowani, Dbrindt przyznaje: “Nie będzie dodatkowych opłat dla niemieckich użytkowników dróg”. Wprawdzie Niemcy będą musieli kupować winiety, ale dostaną zniżkę w podatku drogowym, co czyni ich kierowcami uprzywilejowanymi.

Opłatę za winiety krótkoterminowe zróżnicowano według pięciu (zamiast pierwotnie proponowanych trzech) kategorii, uwzględniających pojemność silnika i emisję spalin. Pozwoli to na jej lepsze powiązanie ze spełnianiem norm środowiskowych.

Jeśli Berlin wprowadzi te rozwiązania, Komisja Europejska wycofa swoją skargę z Trybunału Sprawiedliwości UE. Na razie ma być ona zawieszona. Bruksela ma monitorować działania niemieckich władz w tej sprawie. Decyzje o mycie są wyłączną kompetencją państw członkowskich. Obciążenia z tego tytułu muszą być jednak takie same zarówno dla obywateli innych krajów, jak i mieszkańców danego państwa.

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl