Opony zimowe – obowiązek

opony zimoweNiemal każdego roku toczona jest dyskusja, czy wymiana opon na zimowe jest faktycznie niezbędna w naszej strefie klimatycznej. Ci bardziej oszczędni przekonują, że wystarczą opony letnie lub całoroczne. Ci preferujący komfort i bezpieczeństwo jazdy, decydują się na zamontowanie „zimówek”, nie zważając na opinie innych. Kto ma rację w tym sporze? Postaramy się obiektywnie odpowiedzieć na to pytanie. Wyprzedzając wątpliwości: wszystkie busy do Niemiec i Holandii w naszej firmie zawsze mają zmieniane opony jeszcze przed listopadem. Przewozy międzynarodowe to zbyt odpowiedzialne zajęcie, by pozwalać sobie na kompromisy w kwestii bezpieczeństwa.

Bezpieczne przewozy międzynarodowe a opony zimowe

Wiele zachodnich krajów wprowadziło już bezwzględny nakaz stosowania opon, w zależności od pory roku lub panujących warunków atmosferycznych. Bardziej zaangażowani politycznie kierowcy twierdzą, że to zamach na naszą wolność. Jednak czy troska o bezpieczeństwo na drodze może być tak traktowana?

Czy jest możliwy kompromis?

W rzeczywistości opony samochodowe projektowane są z myślą o konkretnych warunkach atmosferycznych i specyficznych rodzajach nawierzchni. W naszym kraju różnice między latem a zimą są zbyt duże, by można było znaleźć opony, sprawdzające się w każdej sytuacji. Takie są fakty. O ile w poprzednich latach zimy rzeczywiście były łagodne i można było wykłócać się o konieczność zmiany opon, w tym roku nie ulega wątpliwości, że są potrzebne. Gołym okiem widać, którzy kierowcy odpowiedzialnie podchodzą do tego tematu, a którzy nie. Ci drudzy ślizgają się na zakrętach i mają mniejszą kontrolę nad pojazdem.

Zalety zimowych opon

Opony zimowe są wyposażone w specjalne bieżniki, które znacznie zwiększają przyczepność pojazdu na śliskich nawierzchniach. Zazwyczaj są też wykonane z innych mieszanek gumy, przez co zachowują elastyczność nawet w bardzo niskich temperaturach. Tutaj kolejna istotna uwaga: wielu kierowców uważa, że wystarczy zamontować tylko dwie opony, które powinny obsługiwać oś napędową. Jest to nie tylko nieprawdziwe, ale wręcz niebezpieczne przekonanie.

Prawidłowy montaż

Pamiętajmy też, że prawidłowa wymiana opon to wcale nie taka prosta sprawa. Kierowcy bardzo często przeceniają swoje możliwości w tym zakresie. Zestawy kół to coraz bardziej zaawansowane konstrukcje, wymagające profesjonalnego potraktowania. Jeśli znamy się na tym średnio – lepiej skorzystać z usług mechanika. Mając już założone opony zimowe, regularnie sprawdzajmy też ciśnienie za pomocą automatycznych kompresorów.

Dla nas –  przewoźników w firmach przewozowych –  wymiana opon na zimowe jest zupełną oczywistością. Mamy nadzieję, że tym wpisem przekonaliśmy was, że warto to zrobić. Bezpiecznej jazdy!

 

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl