Po co Holendrom wiatraki?

Holandia właściwie kojarzy nam się głównie z trzema rzeczami. Chodzi oczywiście o wiatraki, tulipany i chodaki. Fani sportu zapewne dobrze też znają Oranje, czyli narodową drużynę Holendrów. Poświęćmy nieco miejsca tradycyjnym i malowniczym wiatrakom, zastanawiając się, jaką pełniły rolę kiedyś, a jaką obecnie.

Wiatraki historyczne

Pierwsze wiatraki holenderskie sięgają naprawdę zamierzchłych czasów. Mimo upływu setek lat do dziś stanowią istotny element krajobrazu, bez którego nie sposób wyobrazić sobie Holandii bez tych budynków. Dawniej pełniły wiele istotnych funkcji. Oczywiście mełło się w nich pszenicę na mąkę, skutecznie odciążając ludzkie mięśnie. Poza tym służyły do odwadniania namokłych terenów. Przypomnijmy, że Holandia to kraj wybitnie nizinny, znaczna jego część znajduje się poniżej poziomu morza. Aby móc uprawiać ziemię, należało ją najpierw osuszyć. Wiatraki stanowiły wówczas niezmiernie istotny czynnik rozwoju cywilizacyjnego.

Wszystko zaczęło się od koźlaków, najprymitywniejszych w konstrukcji wiatraków zbudowanych z drewna. Do dziś zachował się słynny Molen de Roos, który zaczynał swą karierę jako typowy koźlak. Z biegiem lat drewniana konstrukcja została wyparta przez murowaną. Dzięki temu wiatrak ten do dziś cieszy nas swym widokiem, jako ostatni w Delft. Będąc więc w rodzinnym mieście genialnego Vermeera, warto zobaczyć ten niezwykły zabytek.

Co ciekawe w Amsterdamie do dziś funkcjonuje Molen Otter, stanowiąc żywą pamiątkę po historycznych czasach.

Narodowy Dzień Wiatraka

W związku z powyższymi informacjami nie dziwi nas, że Holendrzy co roku obchodzą Dzień Wiatraka. Dzień ten trwa… dwa dni. Zaczyna się w drugą sobotę maja, a kończy w niedzielę.

Otwierają się wtedy na oścież bramy kilkuset wiatraków. Każdy może do nich wejść i zwiedzić. Szczególnie warto udać się wtedy do Kinderdijk, malowniczej miejscowości, która jest istnym zagłębiem wiatraków. Cały zespół został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wielu Holendrów i turystów zagranicznych decyduje się na wycieczki rowerowe, aby tym ekologicznym i niewątpliwie ekonomicznym sposobem zobaczyć jak najwięcej wiatraków. Wtedy można się przekonać, że Holandia rzeczywiście wiatrakami stoi!

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl