Potrawy bożonarodzeniowe w Niemczech

Święta Bożego Narodzenia to czas, który lubimy spędzać w gronie bliskich. Dodatkową atrakcją są prezenty, którymi się obdarowujemy. Tutaj, oczywiście, najważniejsza jest pamięć oraz ich symboliczne znaczenie.

Boże Narodzenie w Niemczech

Z tym okresem wiążą się także specjalne pokarmy. Wiemy, jakie są nasze tradycyjne przysmaki. Tutaj natomiast przybliżymy nieco, co się wtedy jada w Niemczech.

Uczta wigilijna w Niemczech

Zacznijmy od tego, że świętowanie u naszych zachodnich sąsiadów dość znacznie różni się od tego, jakie znamy w Polsce. U nas wieczerza wigilijna obfituje w liczne potrawy. Czasem – aby tradycji stało się zadość – jest ich aż 12. Poza tym serwujemy wyłącznie dania postne.

W Niemczech 24 grudnia nie przykłada się tak dużej wagi do przygotowywania posiłków. Nie ma tam także zwyczaju poszczenia. Dlatego też Niemcy nie mogą sobie odmówić solidnych porcji kiełbasy, popularna jest także sałatka ziemniaczana. Podawany jest także talerz, który szczególnie dużą frajdę sprawia dzieciom. Jest wszak wypełniony przeróżnymi smakołykami! Co na nim można znaleźć? Często są tam owoce, orzechy i – chyba najbardziej lubiane przez malców – słodycze.

Ucztowanie w drugi dzień świąt

Można pokusić się o stwierdzenie, że wigilia w przypadku naszych zachodnich sąsiadów jest spokojnym wprowadzeniem do właściwego ucztowania. Przypada ono dopiero na drugi dzień świąt. Wtedy niemieckie domy wypełnia aromat pieczeni. Musi on być przyjemny, bo jest ona nafaszerowana jabłkami, kasztanami oraz cebulą. Najczęściej piecze się gęś. Ale nieraz podobny los spotyka kaczkę czy indyka.  

Jest też coś dla koneserów słodkości – Weihnachtsstollen. Jest to słodki chlebek wypełniony bakaliami, kandyzowaną skórką gorzkiej pomarańczy i korzennymi przyprawami. A żeby przybliżyć jego początki należałoby cofnąć się do czasów… wypraw krzyżowych. To wtedy europejscy rycerze zabrali z Bliskiego Wschodu wcześniej w ich domach nieznane owoce oraz przyprawy. Dotyczy to również innego bożonarodzeniowego specjału, czyli pierniczków znanych tam jako Lebkuchen, słodkości z imbirem, kardamonem, goździkami oraz anyżem.

Dorośli mogą sobie popijać ten smakołyk wyjątkowym, bo świątecznym grzanym winem!

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl