Słynne rzeki w Niemczech

Niemcy świetnie wykorzystują rzeki, jakie przepływają przez ich kraj. Uchodzą w tym względzie za wzór godny naśladowania. Żegluga śródlądowa przebiega sprawnie i przynosi duże korzyści niemieckiej gospodarce.

Ren – rzeka w Niemczech

Należy tu wspomnieć o Kanale Ren-Men-Dunaj, który łączy zlewiska Morza Północnego z Morzem Czarnym.  

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o rzekach w Niemczech?

Najdłuższa rzeka w Niemczech

Najdłuższą rzeką, która przepływa przez Niemcy jest Dunaj. Jest drugą co do długości rzeką w Europie. O jej wielkości niech świadczy choćby to, że przepływa przez 9 państw. Nie będziemy wszystkich wymieniać, bo zajęłoby to zbyt dużo miejsca. Ograniczmy się za to do stolic. Dunaj przecina aż cztery z nich, są to: Wiedeń, Bratysława, Budapeszt i Belgrad. Swoje żródło ma na terytorium naszego zachodniego sąsiada, wypływa z malowniczych gór Szwarcwaldu. Rzeka ta urzeka nas nie od dziś.

Na stałe zakorzeniła się w germańskiej – czy szerzej europejskiej – kulturze, pojawiając się w wielu mitach, legendach czy podaniach. Wielu z nas znany jest walc o nader ładnym tytule “Nad pięknym modrym Dunajem” skomponowany na chór przez młodszego ze Straussów.

I tak płynie Dunaj przez kraje, by w końcu swój bieg zakończyć w odległych falach Morza Czarnego.

Jeśli zaś chodzi o wyłącznie niemieckie rzeki, czyli mieszczące się wyłącznie na terytorium Niemiec, to tutaj palmę pierwszeństwa dzierży Men. Swój początek ma w Kulmbach; Men Czerwony łączy się z Menem Białym i tworzą rzekę właściwą. Ta płynie beztrosko, by w pewnym momencie wpaść do Renu

Legendarny Ren

Wypada nieco miejsca poświęcić Renowi. Już starożytne ludy germańskie czuły do tej rzeki respekt. Uwzględniali je w barwnych mitach. A jak wiemy – wykorzystywał je Ryszard Wagner podczas pracy nad swymi dramatami muzycznymi.

Jednym z jego najbardziej znanych dzieł jest czteroczęściowy Pierścień Nibelunga. Otwiera go fascynujące Złoto Renu. Poznajemy w nim nikczemnego reprezentanta starożytnej rasy Nibelungów. To on zaleca się do urodziwych Cór Renu, po kolei do każdej z trzech. Jego zaloty spotykają się z odmową. Niegodna zaufania postać ukrywa się i podsłuchuje rozmowę beztroskich dziewcząt.

Dowiaduje się o złocie ukrytym na dnie Renu. Postanawia je odnaleźć i zawładnąć nad światem.

Czy mu się to uda? To już temat na zupełnie inną historię.

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl