Stadion Olimpijski w Monachium

Monachium to jedno z większych niemieckich miast, pod względem liczby ludności plasuje się na trzecim miejscu. To przede wszystkim miejsce, w którym można znaleźć wiele atrakcji. Niektórzy turyści decydują się podziwiać zabytki czy odwiedzać muzea, których tam nie brakuje. Inni preferują tereny zielone, zatem wybierają się do parków.

stadion olimpijski w monachium

Z pewnością warto, by odwiedzili Park Olimpijski, w którego centralnej części znajduje się zasłużony Stadion Olimpijski. Był on świadkiem zarówno pełnych chwały wydarzeń jak sytuacji dramatycznych i tragicznych. Odwiedźmy więc ten już historyczny obiekt.

Stadion w sercu parku

Wspomnijmy nieco o samym parku. Znajduje się więc w dzielnicy Oberwiesenfeld. Przed wojną mieściło się tu lotnisko, natomiast po niej baza amerykańskich wojsk. Z myślą o igrzyskach olimpijskich przypadających na 1972 rok, gruntownie teren przebudowano. Powstała wioska olimpijska oraz szereg konstrukcji umożliwiających przeprowadzenie zawodów. Włodarze miasta za punkt honoru wzięli sobie to, by przeobrazić ów obszar w tereny zielone. I cel zrealizowali. W parku stanowi obok drzew są też liczne pamiątki (warto tu przywołać choćby Aleję Gwiazd, na której widnieją odciski Eltona Johna, Snoop Doga  czy członków Metalliki). 

Jest i pomnik upamiętniający ofiary grupy terrorystycznej, która zaatakowała podczas monachijskich igrzysk olimpijskich w 1972 roku. Organizacja Czarny Wrzesień zamordowała sportowców z Izraela.

Polskie triumfy

Przejdźmy teraz do stadionu. To dla nas, Polaków, szczególne miejsce. Wszakże na nim nasi piłkarze odnieśli najwspanialsze zwycięstwa. Najpierw, na igrzyskach, zdobyli złoty medal, by po dwóch latach toczyć wspaniałe boje i ostatecznie wrócić z brązowymi medalami. W meczu decydującym o trzecim miejscu w pokonanym polu zostawili legendarny zespół Brazylii.

To było jednak dość dawno temu. A co się dziś dzieje ze stadionem? Cóż, czasy jego świetności, jak się wydaje, przeminęły. Obecnie nie rozgrywa na nich meczy żadna czołowa drużyna, nie odbywają się na nim też prestiżowe turnieje. A do 2005 roku swoje domowe mecze rozgrywały na nim dwa monachijskie kluby – Bayern oraz TSV.

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl