Trójstyk granic


Kobieta w podróżyW
pobliżu miasta Vaals, na zachód od Akwizgranu znajduje się jedyne w swoim rodzaju miejsce. Mowa o trójstyku, czyli punkcie w którym zbiegają się granice trzech krajów. Znajdziemy tam wiele atrakcji, każdy – czy to dziecko, czy dorosły – natrafi na coś interesującego.

Trójstyk granic Belgii, Holandii i Niemiec

Co ciekawe – kiedyś można było mówić nawet o czwórstyku, bo leżało tam sporne terytorium Moresnet. Trwało to jednak krótko w zamierzchłych czasach, bo w XIIX wieku. W każdym razie także i obecnie warto się tam wybrać – czy to będąc w Niemczech, Holandii, czy też Belgii.

Jakie atrakcje na nas czekają?

Vaalserberg – najwyższa góra Holandii

Na pewno warto wspiąć się na najwyższę górę Holandii, która jest tuż-tuż. Oczywiście nie trzeba się przygotowywać na długą i ciężką wspinaczkę. Jest to po prostu nieco większy pagórek. Jednak jak na Holandię, która w większości leży ponad poziomem morza wysokość słynnej Vaalserberg robi mocne wrażenie. Sięga aż… 322 metrów. Trzeba tu nadmienić, że zamorskie tereny Holandii mogą się poszczycić bardziej okazałymi górami – ale jeśli chodzi o europejskie posiadłości, wtedy bez wątpienia palma pierwszeństwa należy się górze Vaalserberg. Warto wspomnieć, że nieraz przebiega przez nią trasa kolarskiego cyklu Amstel Gold Race. Dlatego widok rowerzysty w okolicach trójstyku granic nie jest czymś wyjątkowym.

Wieże widokowe

Ze wzniesienia można poobserwować ciekawe widoki. Największą wieżą widokową jest 50-metrowa Boudenwijntoren, leżąca po stronie belgijskiej. Wespniemy się na nią pieszo lub podjedziemy szklaną windą. Zrobimy to za niewielką opłatą. Z góry zobaczymy krajobraz ze wszystkich stron.

Możemy się również wybrać na inną wieżę – Wilhelminatoren, nazwaną tak na cześć królowej . Wiąże się z nią ciekawa historia. Podczas II Wojny Światowej, w 1944 roku, odbyła się bitwa o Akwizgran. To właśnie ze wspomnianej wieżycy holenderscy partyzanci zrobili bazę wypadową. Niemcy ją zburzyli, ale po wojnie konstrukcja została odbudowana.

Labirynt Trzech Krajów

Fenomenem na skalę światową stanowi  labirynt Dreilanden. Dlaczego? Z tego względu, że jest największym tego typu obiektem żywopłotowym na świeżym powietrzu. I pomyśleć, ża aby go stworzyć wykorzystano aż 17 000 grabów zwyczajnych!

Czy warto więc wybrać się w opisywane miejsce? Bez wątpienia – w trzy sekundy znajdziemy się w trzech krajach, niewiele więcej czasu zajmie nam zdobycie najwyższej góry Niderlandów, która jest zaliczana do Korony Europy. Poza tym nie ominie nas wiele innych przyjemności.

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl