Waluta w Holandii przed euro

U nas co jakiś czas toczą się burzliwe debaty na temat tego, czy wprowadzić euro, czy nie. Jak do tej pory nie osiągnięto konsensusu. I pewnie nie o to chodzi w tego rodzaju sporach.

W każdym razie w Holandii od dobrych kilkunastu lat kwestia została zamknięta. W 2002 roku gulden holenderski został wyparty przez euro.

Waluta z historią

Aż do pierwszych lat XXI wieku gulden mocno się trzymał, ale w końcu musiał dać za wygranę. Pierwowzór tej waluty pojawił się jeszcze w mrocznych wiekach średniowiecza. Wówczas bito złote monetę, czyli właśnie “gulden florijn”. Gulden w późniejszych czasach nazywano wymiennie florenem. Dzielił się na 100 centów. 25 centów określano wdzięcznym mianem “ćwiarteczki”, co niektórym z nas szczególnie dobrze się kojarzy. Dla odmiany 25 guldenów zwano – zapewne ze względu na jego ubarwienie – żółtym banknotem. Pozostałe ze względu na rysunki, które je zdobiły, określano mianem “słonecznika” oraz “latarni morskiej”.

W latach panowania monarchini Beatrycze (1980-2013) najpierw na awersie guldena, a w kolejnych latach monety euro widniał jej wyidealizowany profil. Żeby ni ebyło wątpliwości, kogo przedstawiono, można było przeczytać napis Beatrix Koningin Der Nederlanden – zatem “Beatrycze Królowa Niderlandów”. Zmieniło to się, kiedy po jej abdykacji, na tronie zasiadł syn Wilhelm Aleksander. 

Co ciekawe, gulden holenderski nie wyszedł całkowicie z obiektu, gdyż wciąż jest środkiem płatniczym na równikowej Arubie. Terytorium to wciąż jest zależne od korony holenderskiej. Arubę znamy także z tego, że urodził się na niej Bobby Farrell nieżyjący już wokalista grupy Boney M.

Huczne pożegnanie

Holendrzy zżyli się z poczciwym guldenem. Dlatego nie mogli pożegnać go bez uroczystej oprawy Zorganizowano ogólnokrajowy konkurs na projekt “ostatniego guldena”. Wzięło w nim udział wiele szkół. Ostatecznie zwyciężył zamysł przedstawiający lwa z rozpostartymi łapami. Wyemitowano pożegnalne monety w liczbie 16 000 000 sztuk, bo właśnie tylu obywateli wówczas liczyły Niderlandy. Każdy miał otrzymać jeden symboliczny pieniążek.

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl