Wulkany w Niemczech

Nasi zachodni sąsiedzi mają odwiedzającym do zaoferowania wiele ciekawostek turystycznych. Niedawno pisaliśmy o monumentalnych zamczyskach, teraz skupmy się nie na dziełach ludzkich rąk, lecz przyrodniczych.

Do najbardziej imponujących zalicza się wulkany. Okazuje się, że jest ich w Niemczech ponad 20. Gdzie się udać, aby je zobaczyć? I czy niektóre z nich mogą wybuchnąć?

Uśpiony gigant

W poprzednim roku światowe media obiegła informacje o powoli budzącym się do życia gigancie. Badacze odnotowali mikrowstrząsy w okolicy jednego z jezior.  Określenie “gigant” jest jak najbardziej adekwatne, chodzi przecież o jeden z superwulkanów – mianowicie Laacher See. Docierając na miejsce, nie uświadczymy charakterystycznego stożka wulkanicznego, ten bowiem zapadł się podczas ostatniego wybuchu. W jego miejsca powstała kaldera – którą sukcesywnie zalewała woda deszczowa, tworząc chętnie dziś odwiedzane jezioro.

Ostatnia erupcja tego olbrzyma miała miejsce kilkanaście tysięcy lat temu. Mimo postępu nauki i technologii nie sposób dziś przewidzieć, kiedy nastąpi kolejny wybuch. Póki co – na akwenie jest spokojnie, ludzie pływają na nim łódkami, ale być może niektórzy zastanawiają się, kiedy drzemiący superwulkan ponownie da o sobie znać. Poprzednim razem “wypluł” z siebie potężną ilość popiołu i pumeksu. Opady te pokryły znaczną część Europy.

Nieczynna korona ziemi

Inaczej rzecz się przedstawia z wygasłym wulkanem, który przybrał formę bazaltowej góry. To Landeskrone, czyli “korona ziemi”. Niewątpliwie dla mieszkańców niemieckiego Görlitz czy polskiego Zgorzelca może się jawić jako największe wzniesienie okolicy. W pradawnych czasach zapewne na górze gromadzili się wyznawcy pogańskich bogów – a samo miejsce uznawane było za święte.

Czasy świetności wulkan ma już za sobą, co może nieco zasmucić poszukiwaczy adrenaliny. Landeskrone wygasł, bagatela, 30 milionów lat temu. Wypływająca lawa stworzyła stożek, który cieszy oko, górując nad okolicą. Co ciekawe – można mniemać, że kopiec ten był niegdyś większy, o czym świadczy warstwa bazaltu znajdowana wokół “korony ziemi”.

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl