Jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia oraz sylwester w Holandii?

boże narodzenie w HolandiiHolenderskie zwyczaje świąteczne znacząco różnią się od tych praktykowanych w Polsce. Mimo tego, ich charakter jest bardzo zbliżony i opiera się na podobnych założeniach. Tak samo jak u nas, Boże Narodzenie jest w Holandii przede wszystkim okresem pojednania i wypoczynku. 

Świąteczne tradycje i obyczaje w Holandii

W Holandii nie przygotowuje się wigilijnej wieczerzy i nie praktykuje się postu, nie ma również zwyczaju pozostawiania prezentów pod choinką. Święty Mikołaj (Sinterklaas) obdarowuje dzieci 5 grudnia, wkładając drobne podarunki i słodycze w specjalnie wystawionych bucikach. Mogą je otrzymać w zamian za siano pozostawione dla należącego do św. Mikołaja białego konia. Holendrzy pielęgnują jednak tradycję pasterki, czyli uroczystej mszy. Wierni zapełniają wówczas kościoły i pełną piersią śpiewają holenderskie, angielskie oraz niemieckie kolędy na cześć nowo narodzonego Jezusa Chrystusa. 

Potrawy świąteczne

Pierwszy dzień świąt Holendrzy spędzają przy stole udekorowanym w kolorach zieleni, czerwieni i bieli. Tradycyjne potrawy świąteczne składają się głównie z dziczyzny, indyka, gęsi oraz zająca. Obowiązkowo serwowany jest także uroczysty chleb Kerstbrood. Holandia słynie z umiaru, dlatego stoły zastawiane są raczej skromnie. Nie przygotowuje się żadnych wymyślnych specjałów lub wypieków. Zwykle skosztować można jednak kerststol, czyli strucli z migdałowym nadzieniem oraz kerstkransjes, ciasteczek z dziurką do zawieszenia na choince. 

Sylwester i Boże Narodzenie w Holandii

Na Boże Narodzenie i Nowy Rok Holendrzy uwielbiają obwieszać drzewka i domy sznurami pełnymi migocących lampek, czerwonych wstążek oraz masowo wysyłanych kartek świątecznych. W Sylwestra nie ma praktycznie żadnych zabaw zorganizowanych. Holendrzy spędzają ten wieczór w pubach lub domach, oglądając noworoczny kabaret. Popija się przede wszystkim piwo i podjada charakterystyczne racuchy Oliebollen. Aby Spędzić Sylwestra polecamy wybrać się busem do Holandii.

 

Pomimo oczywistych różnic, holenderskie święta posiadają atmosferę bardzo podobną do polskich. Traktowane są przede wszystkim jako dobra okazja do spędzenia czasu z rodziną. Zobacz do jakich miejscowości w Holandii aktualnie kursują Busy Mustang: przewozy Holandia .

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl