Wyjazd za granicę

jakie rzeczy zabrać ze sobą za granicęJedną z najważniejszych czynności, którą wykonuje się tuż przed podróżą, jest spakowanie rzeczy na wyjazd do walizek podróżnych. Dla osób, które podróżują systematycznie, to błahostka. Jednak dla wyjeżdżających rzadziej, często jest to stresująca sytuacja. W pośpiechu można zapomnieć o wielu rzeczach. Chcemy się podzielić naszymi obserwacjami i doświadczeniem, dlatego piszemy co należy koniecznie zabrać ze sobą w podróż za granicę. 

Umiar i selekcja rzeczy

Pamiętaj, aby zabrać ze sobą rzeczy ważne i niezbędne. Oczywiście wielkość i ilość bagażu są determinowane długością pobytu i jego celem. Podstawową zasadą jest rozpoczęcie pakowania od najważniejszych rzeczy. Gdy masz już pewność, że wszystko co dla Ciebie niezbędne jest już spakowane, zacznij dokładać do walizki rzeczy dodatkowe. Dobrym sposobem jest stworzenie dzień wcześniej specjalnej listy, dzięki niej łatwiej będzie Ci się pakować i zorganizować czas. To naprawdę pomaga!

Jakie dokumenty spakować?

Jeżeli wybierasz się za granicę, zacznij od zabrania ze sobą odpowiednich dokumentów, takich jak dowód osobisty, czy paszport (w zależności od kraju do którego jedziesz). Warto mieć dwa lub trzy różne dokumenty, które najlepiej trzymać w osobnych miejscach. Wówczas w przypadku zgubienia lub kradzieży – będziesz dalej posiadać ważny dowód identyfikacyjny.

Kolejną obowiązkową pozycją jest karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Wydawana jest ona przez wojewódzki oddział NFZ i uprawnia do świadczeń zdrowotnych na terenie państwa, w którym obecnie przebywasz. Nie zapomnij o niej dla swojego komfortu psychicznego i bezpieczeństwa.

Nie zapomnij o lekarstwach i kosmetykach

Jeżeli chcesz dobrze zagospodarować przestrzeń bagażową, zdecyduj się na kosmetyki podróżne, które są o wiele mniejsze, niż te które używasz na co dzień w domu. Są dostępne w większości sklepów kosmetycznych i drogeriach.

Dla osób, które zażywają systematycznie lekarstwa (np. cukrzyków), rzeczą najważniejszą będzie ich spakowanie w miarę dostępnym miejscu. Należy zabrać ich tyle, aby starczyło na całą podróż (z dodatkowym zapasem). Warto także skompletować mini-apteczkę do której zapakujesz plastry, opatrunki czy bandaże.

Czym płacić za granicą?

Pamiętaj, aby zabrać zawsze więcej gotówki, niż przewidujesz wydać. Noże trafić się nieprzewidziany wydatek, który może zaburzyć Twój budżet wakacyjny. Jeżeli jesteś zwolennikiem transakcji bezgotówkowej, to sprawdź, czy Twój bank oferuje bezprowizyjne wypłaty pieniędzy z bankomatów za granicą. Dodatkowo musisz liczyć się z niekorzystnymi kursami walutowymi. Aby temu zapobiec możesz przed podróżą wyrobić kartę walutową (o ile Twój bank posiada taką możliwość). Dzięki niej nie stracisz na różnicach między kursem bankowym a kantorowym (tzw. spreadzie).

Pakowanie wymaga dużej cierpliwości i doświadczenia. Warto też sprawdzić prognozę długoterminową, co pomoże Ci w doborze garderoby. Jednak, gdy już nabierzesz odpowiedniej wprawy, pakowanie walizek będzie dla Ciebie czystą przyjemnością!

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl