Wyspa Texel w Holandii

Najbardziej na zachód wysuniętą wyspą z grupy Wysp Zachodniofryzyjskich jest Texel. Największy wpływ do budżetu czerpie ona z turystyki. I nie ma co się dziwić, rzeczywiście bowiem jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla zwiedzających i różnej maści obieżyświatów. Zwłaszcza dla tych, którzy upodobali sobie kontakt z przyrodą i morskie klimaty.

Słynny bunt Gruzinów

Dziś wyspę odwiedzamy, by znaleźć upragniony spokój, wyciszyć się lub też dokonać ciekawych obserwacji przyrodniczych. Jednak kiedyś miały na niej miejsce dramatyczne historie. Wiaże się to ściśle z II Wojną Światową i gruzińskimi żołnierzami. A mowa o buncie 822 Gruzińskiego Batalionu Piechoty. Oddział należał do armii niemieckiej i głównie rekrutował się z jeńców, którzy wcześniej walczyli w szeregach Armii Czerwonej. 

Niemieckie dowództwo podjęło decyzję by stacjonujących w Texel Gruzinów wysłać do potyczek z aliantami. Na wieść o tym byli krasnoarmiejcy zaczęli przygotowywać się do buntu. Jednym z jego inspiratorów był zestrzelony niegdyś nad Ukrainą pan Szałwa Łoładze. W nocy, gdy niemieccy żołnierze słodko spali, buntownicy zgotowali im śmierć i szybko zawładnęli urokliwą wyspą. Hitlerowcy nie pozostali dłużni. By odbić Texel wysłali 163 Morski Pułk Ochronny. Wywiązała się zażarta batalia. Dość powiedzieć, że walki trwały do 20 maja, więc już po kapitulacji III Rzeszy. Udało się Niemcom odzyskać Texel, niemniej nie cieszyli się z tego długo, bowiem wkrótce na wyspie pojawili się alianci w osobach Kanadyjczyków i wykonali bezbłędnie swoją robotę.

Ptasia ostoja

Po tych burzliwych czasach pozostały jedynie dramatyczne wspomnienia i przestroga na przyszłość. Dziś możemy spacerować wydmami Texel i wędrować pomiędzy siedmioma osadami. Możemy śmiało zdjąć obuwie, wtedy drobny piasek będzie nas delikatnie łaskotał w stopy. Jeśli się trochę rozejrzymy, dostrzeżemy wiele gatunków ptaków, takich choćby jak czajki, kuropatwy, ostrygojady, liczne mewy i wiele, wiele innych. Nic dziwnego, że od lat organizowane są tu profesjonalne podróże dla miłośników ptaków. 

Również wielbiciele esperanto mają tu czego szukać. Organizowane są bowiem dla nich spotkania, które odbywają się w nieprzypadkowym miejscu, bo w pobliżu pomnika Ludwika Zamenhofa, naszego rodaka i twórcy tego chyba najpopularniejszego sztucznego języka.

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl