Zamki Holandii: Muiderslot

MuiderslotMuiderslot to jeden z najbardziej znanych i najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków Holandii. Wysokie mury, most zwodzony, fosa oraz malownicza okolica każdego roku przyciągają setki tysięcy turystów. 

Zamki Holandii: Muiderslot – położenie

Zamek w Muiden położony jest u ujścia rzeki Vecht do jeziora IJsselmeer, 15 kilometrów na wchód od Amsterdamu. Zamek usytuowany jest nad brzegiem rzeki i otoczony średniowieczną fosą. Mury zamku skrywają mroczną i krwawą historię, która stanowi tło dla zwiedzających zamek turystów. 

Historia zamku

Początki murowanego grodu, powstałego na polecenie ówczesnego hrabiego Holandii, Florisa V Holenderskiego, sięgają drugiej połowy XIII wieku. Rzeka Vecht, na której brzegu powstał zamek, stanowiła ważny szlak handlowy wiodący do Utrechtu. Zamek Muiderslot został wybudowany w tym miejscu w celu zapewnienia należytej ochrony i bezpieczeństwa na szlaku. Według przekazów historyków, Floris V Holenderski, po latach sukcesów, powiększenia terytorium swojego kraju i przekazaniu przywilejów chłopom, został poćwiartowany w wyniku zawiązanego przeciw niemu spiskowi. 

Zwiedzanie zamku

Ze względu na bliskość stolicy Holandii, Amsterdamu, zamek w Muiden jest często odwiedzaną przez turystów atrakcją. W murach zamku działa oddział Muzeum Narodowego, odpowiedzialnego za zbiory oraz stan techniczny pomieszczeń. Podczas pobytu na zamku, zwiedzający mają możliwość obejrzenia wielu ciekawych miejsc oraz eksponatów. Obecni zarządcy zamku udostępniają również do zwiedzania i przespacerowania się część murów obronnych. Podczas zwiedzania możliwe jest zobaczenie sal oraz apartamentów prywatnych, bogatych w oryginalne pamiątki, naczynia oraz obrazy. Sale wyposażone są również w stare zbroje oraz broń, które stanowią wielką atrakcję dla miłośników średniowiecznych militariów.

Atrakcje na zamku

W okresie od czerwca do października na terenie grodu warownego spotkać można sokolnika z ptakami łowczymi. Jest to atrakcja szczególnie ciekawa dla dzieci, które przy odrobinie szczęścia będą mogły nie tylko zobaczyć drapieżne ptaki, ale i osobiście ich dotknąć. Po zwiedzeniu zamku, dla turystów zostały przygotowane ogrody oraz pawilon Waterschild z ukrytą pod ziemią salą multimedialną. Dzięki nowoczesnej technologii możliwe jest wysłuchanie historii na temat wodnych systemów fortyfikacyjnym w tej części Holandii.

Zwiedzając zamki Holandii nie należy zapomnieć o Muiderslot, który od lat zachwyca turystów swoim średniowiecznym pięknem i ciekawą historią.

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl