Zwolnienia lekarskie w Holandii

Kiedy jeździmy busem do Holandii zależy nam przeważnie na tym, by pracować. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy musimy pozostać w domu, bo nie jesteśmy w stanie

busy do Holandiiwykonywać naszych obowiązków. Choć ani myślimy chorować – jest to nieraz mocniejsze od nas. Musimy przeznaczyć trochę czasu, żeby się wykurować. Warto w takich przypadkach wiedzieć, co należy zrobić, aby nie zawieść zaufania pracodawcy i zachować posadę.

Tego właśnie dotyczy ten artykuł.

Zgłoś swoją absencję pracodawcy

Należy zacząć od tego, że postępowanie w przypadku choroby wygląda inaczej niż u nas. W Polsce wybieramy się do lekarza. Ten nas osłuchuje i jeśli stwierdza, że rzeczywiście nie podołamy wysiłkom pracy, wystawia nam zwolnienie lekarskie. W kraju wiatraków i tulipanów ono nie istnieje. Zamiast niego funkcjonuje ziekmelding, co można śmiało przetłumaczyć jako “meldunek o chorobie”.

 

Na czym to polega? – Po prostu informujemy o niedyspozycji naszego pracodawcę, przełożonego bądź kontaktujemy się z pośrednikiem pracy. Nie powinniśmy z tym zwlekać. Przyjęło się, że dobrze to zrobić jeszcze przed godz. 10. Ostatecznie – przynajmniej tego samego dnia. Przy czym nie musimy szczegółowo opisywać natury dolegliwości. Pozostaje to naszą i naszego lekarza tajemnicą.

Pracodawca nie ma takiego obowiązku, ale może zadać nam pewne pytania. Na przykład – jak ma się z nami kontaktować na czas choroby; mniej więcej jak długo będziemy niedysponowani; zapytać o powód choroby (czy wynikła w jakimś stopniu z warunków pracy); lub czy mamy dodatkowe ubezpieczenie, itp.

 

Wówczas, o ile jest taka możliwość, zaproponuje nam wykonywanie innego rodzaju pracy. Takiego więc, któremu moglibyśmy podołać.

Istotne w tym wszystkim są nasze relacje z przełożonym. W przypadku gdy do tej pory solidnie pracowaliśmy i mógł na nas polegać, nie powinniśmy mieć żadnych problemów z powodu naszej choroby. Inaczej to może wyglądać, kiedy często składamy “meldunek o chorobie”…

Jak nas może skontrolować szef

Wprawdzie pracodawca nie ma  obowiązku, ale ma prawo zlecić kontrolę ws. naszej nieobecności. Przeprowadza się ją na dwa sposoby. Albo zostajemy wezwani do lekarza zakładowego, albo przebiega ona w miejscu naszego zamieszkania.

Chodzi o to, by wykluczyć możliwość symulowania choroby.

W każdym razie na pewno warto zapoznać się ze swoimi pracowniczymi prawami oraz obowiązkami. Najlepiej zanim jeszcze zachorujemy!

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl