Zwolnienia lekarskie w Niemczech

Niedawno pisaliśmy o tym, co powinien zrobić chorujący pracownik w Holandii. Tym

busy do niemiecrazem przenosimy się do naszych zachodnich sąsiadów i odpowiemy na pytanie – jak należy postąpić w przypadku choroby.

Przyjeżdżając busem do Niemiec, zależy nam na pracy i nie lubimy chorować. Ale – szczególnie, gdy jest zimniej na dworze – nieraz nas to spotyka. Jedyne co możemy zrobić, to wyleczyć się i postąpić zgodnie z procedurami.

Wyjaśnimy teraz, jak one przebiegają.

Kiedy dostarczyć zwolnienie lekarskie

Na przykład w Holandii nie istnieje taki dokument jak zwolnienie lekarskie. Inaczej jest w Niemczech. Tutaj sytuacja przedstawia się podobnie jak w Polsce. Powinniśmy więc przedłożyć pracodawcy zwolnienie lekarskie (jest pewien wyjątek – o którym jeszcze wspomnimy). Zanim jednak dostarczymy je pracodawcy, musimy bezzwłocznie go poinformować o nieobecności.

“Bezzwłocznie” nieraz różnie się interpretuje. Chodzi o to, by zrobić to tak szybko, jak to tylko jest możliwe. Bo przecież nie zawsze można to zrobić natychmiast. Nie mamy wpływu na okoliczności losowe.

Dobrze, powiadomiliśmy szefa, i teraz mamy cztery dni na doniesienie zwolnienia lekarskiego. Gdy zachorujemy w środku tygodnia, zróbmy to do niedzieli.

 Informacje o chorobie

Nie musimy obszernie informować pracodawcy o naturze czy przebiegu naszej choroby. Oczywiście, chyba że jest to choroba zakaźna – wtedy naturalnie trzeba to zrobić. W innych wypadkach naszą prywatność chroni choćby tajemnica lekarska. Na zwolnieniu lekarskim więc niewiele jest wiadomości. Te właściwie ograniczają się do liczby dni, na ile ma obowiązywać.

Czy zawsze trzeba mieć zwolnienie lekarskie?

Jak wiemy, bywają poważne, przewlekłe choroby oraz krótkie osłabienia, jak przeziębienie. Jeśli musimy pozostać w domu do trzech dni, wtedy nie zawsze mamy obowiązek przedłożenia szefowi zwolnienia lekarskiego. Jeśli zyskaliśmy u niego uznanie, to zazwyczaj wystarczą “ustne” uzgodnienia. Wiele tu, rzecz jasna, zależy od indywidualnych relacji z szefem. Nowi pracownicy zwykle muszą udokumentować nawet krótką nieobecność.

 

© Busy Mustang 2014 | Regulamin | Wykonanie: Getso.pl